70

titulní foto

Putování po Magickém Senegalu

Dne 17. února 2023 se naši žáci zúčastnili vzdělávacího programu „Magický Senegal“, který je součástí unikátního projektu Planeta Země 3000. Akce proběhla v rámci environmentálního vzdělávání žáků školy
a konala se v Kině 70. Celkem se zúčastnilo 158 žáků z jednotlivých částí SPŠ a OŠ. Poutavé vyprávění autora programu Adama Lelka doplněné filmovými záběry krásné fauny a flóry bylo úžasné.

Nejzápadnější zemi afrického kontinentu se přezdívá perla Afriky. Senegalci jsou krásní, fotogeničtí, jejich tváře usměvavé, oděvy pestré, duše pohostinné. Cesta začala v hlavním městě Dakaru, které dalo jméno
i nejslavnější rallye světa. Vyprávění bylo o jednotlivých domorodých kmenech, jejich rituálech, amuletech
a kouzelných lektvarech, ale i o národním sportu zápasníků laambu.

Seznámili jsme se se zemí Bassari, což je nejodlehlejší část Senegalu, kde jsou vesničky přístupné jen po terénních kamenitých stezkách, se skupinami lidí s různým vyznáním žijících v naprosté harmonii, a to nejen s hudbou a rytmem v krvi. Život je tu velmi jednoduchý, místní obyvatelé se často potýkají s velkou chudobou.

Zajímavé byly informace o dolech na zlato, o místním druhu „senegalských mořských panen“ (kapustňák senegalský) a o největších antilopách na světě, antilopách Derby, či obrovských stromech baobabech.

Přírodní podmínky jsou zajímavé, např. nádherné je slané růžové jezero Retba, lesnaté savany národního parku, písečné duny pouště nebo říční labyrinty řek.

Cesta po Senegalu trvala 54 dnů, najelo se 2 365 km, nafoceno bylo 17 858 fotek a 163 hodin videomateriálu.

Informace jsme hltali jedním dechem a těšíme se na další zajímavé vyprávění o zemích s kouzelnou přírodou, rozmanitostí, ale i nevyzpytatelností.

Ing. Stanislava Hofmanová

Přihlášení do systému